Художня проза Пантелеймона Куліша та його роль в українській літературі

   В українській прозі 40-60 років помітне місце посідають твори Пантелеймона Куліша. Свою діяльність прозаїка він починає циклом оповідань( російською мовою) етнографічно-фольклорного характеру, друкованих під назвоюю " Малодоссийские рассказы "  - в альманасі " Киевлянин", 1840 року. На початку 40-х років він пише повість " Огненный змей " та українські оповідання " Циган ", "Орися" та ін.
   Всі ці твори виникають на грунті українських народних легенд, казок та пісень. Куліш змальовує окремі етнографічні детелі селянського життя, відтворює постаті народних оповідачів та обставин, за яких вони розказують уявним читачам свої казки та легенди.
      Звертання до історичної теми в 30-40-і роки пов'язане з посиленням протесту  українського суспільства проти соціального й національного гніту царату, з розвитком національної самосвідомості. Апеляція до героїчного минулого України, особливо до сторінок яскравої історії українського козацтва, допомагала письменникам обстоювати права української культури та мови на існування. Характерним для романтиків було прагнення піднести вільну людську особистість, висловити більш або менш відверті настрої протесту проти феодально-абсолютистських суспільних норм.
     В 40-і роки Куліш посилено вивчає історичні джерела, друковані й рукописні літописи, старовинні документи. Влітку 1843 р. він бере участь в обслідуванні архівів у монастирях та інших установах на Київщині. Разом із М. Максимовичем він захоплюється українськими піснями та історичними переказами. Посилено читає історичні романи Вальтера Скотта в російських перекладах, твори Шекспіра і Гоголя. Все це викликає у письменника намір створити художній твір на основі української старовини та фольклору. 1843 р. Куліш друкує свій перший історичний роман російською мовою "Михайло Чарнышенко", или Малороссия восемыдесят лет назад".
    На тлі подій XVIII ст., часів підготовки російського війська до походу на Данію, Куліш змальовує сумну долю молодого сотниченка Михайла Чарнишенка. Слід зазначити відразу, що історичні події в романі дуже умовні, накреслені загальними рисами. Головна увага героя зосереджується на романтичних пригодах героя.
   Кращі прозові твори Куліша(роман "Чорна рада", оповідання "Орися") відіграли позитивну роль в історії української літератури. Масові реалістичні сцени "Чорної ради", численні історико-етнографічні описи старовинного побуту XVIII ст., стрункість і динамізм композиції, різноманітність персонажів і прагнення до психологізації, а також поетична мальовничість пейзажно-легендарних епізодів "Орисі" - все це належить до надбання української прози.

0 коммент.:

Дописати коментар