Перші літературні праці Антона Павловича Чехова були присвячені короткій прозі. Лаконічність творів виділялася серед розгорнутих романів XIX століття. Але письменник користувався популярністю у сучасників не тільки через маленькі розміри своїх книг. Розповіді відрізняються різноманіттям образів і насиченою проблематикою.
Чехов приділяє особливу увагу проблемі байдужості до ближнього і невміння жити. Доктор Топорков з оповідання «Квіти запізнілі», цинічно відноситься до своїх пацієнтів, не вміє насолоджуватися життям. Коли він, нарешті, розуміє, що головна героїня любить його, в житті героя з'являється сенс, але вже занадто пізно: Маруся вмирає, не дивлячись на старання Топоркова. Ще більш обмежений рамками і правилами учитель гімназії Бєліков в оповіданні «Людина у футлярі». Він настільки замкнутий, що його дратують будь-які прояви людської натури: від невинних жартів до їзди на велосипеді. Він весь час боїться: «Як би чого не вийшло».
Героїня оповідання «Будинок з мезоніном» Лідія занурена в турботи про земські справи, працює вчителькою, займається суспільними проблемами. Але вона позбавлена здатності радіти природі, захоплюватися картинами оповідача. Через погляди дівчини герою доводиться розлучитися з її сестрою, яку він любить. В оповіданні «Дама з собачкою» головний герой відчуває заборонену любов. Він і дама, яку він зустрічає в Ялті, обидва нещасні в шлюбі. Курортний роман поступово переростає в таємні побачення, але ці зустрічі так і залишилися швидкоплинною подією, яка нічого не змінить.
Гумористичні оповідання у Чехова набувають сатиричний характер. Два старих друзів з оповідання «Товстий і тонкий» в збентеженні розлучаються після зустрічі на вокзалі, коли з'ясовується, що один чином набагато значніший від іншого. У «Хамелеоні» поліцейський наглядач Очумелов постійно змінює власну думку в міру здогадок, кому належить собака, що провинилася. Боязнь вищих чинів змушує героя зриватися на потерпілого, як тільки хто-небудь з натовпу передбачає, що пес генеральський. Страх перед вищим чином різко проявляється і в оповіданні «Смерть чиновника». Персонаж оповідання випадково чхає на лисину статського генерала. В результаті ця ситуація доводить його до смерті.
У своїх оповіданнях Антон Павлович зачіпає проблеми духовної убогості, порочності суспільства і ставить питання про сенс життя. Яскраві персонажі, стислість і простота мови дозволяють помістити в кожен твір зрозумілу читачам думку. Письменник майстерно поєднує типові образи з оригінальністю сюжету в формі, що запам'ятовується.
0 коммент.:
Дописати коментар